Częstochowa: Śmieciowa wizytówka miasta

Częstochowa

Śmieciowa wizytówka miasta

INTERWENCJA. Mieszkańcy skarżą się, że w parkach w centrum miasta, w tym naprzeciwko urzędu miasta, od kilku tygodni stoją worki ze śmieciami i liśćmi. – Mamy niezłą wizytówkę miasta – mówi ironicznie jedna z naszych czytelniczek. Zdaniem magistratu nie są to te same worki, co np. dwa miesiące temu, lecz kolejne partie zebranych śmieci, tyle że stojących w tych samych, wyznaczonych miejscach, skąd powinny zabrać je odpowiednie służby

Sprawę worków zgłosiła nam niedawno jedna z czytelniczek NTC, która mieszka w centrum, tuż obok urzędu miasta.
– Jakieś dwa miesiące temu kilka osób porządkowało park przed urzędem ze starych liści. Niestety worki i śmieci nadal leżą pod drzewem. Mamy niezłą wizytówkę miasta. Proszę zróbcie coś z tym, bo to świadczy, że jesteśmy miastem brudnym i przygnębiającym – zwróciła uwagę.
Kilka dni później worki nadal stały w tym samym miejscu. Okazało się też, że m. in. na sąsiednim Skwerze Solidarności, sytuacja wygląda bardzo podobnie. W częstochowskim magistracie dowiedzieliśmy się, że sprzątaniem terenów zielonych zajmuje się obecnie Centrum Integracji Społecznej, natomiast wywozem worków z wyznaczonych punktów – Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne.
– Punkty składowania worków przygotowanych do wywozu są stałe. Jest ich na terenie miasta blisko sto. Możliwe jest więc, że mieszkańcy widzą w tym samym miejscu co pewien czas kolejne partie worków, bo raczej mało prawdopodobne, aby to były worki, czekające na ich zabranie przez dwa miesiące – wyjaśnia Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy częstochowskim Urzędzie Miasta.
– Z informacji i obserwacji Wydziału Ochrony Środowiska UM wynika, że wyznaczone punkty są sukcesywnie obsługiwane – dodaje.
Worek do worka podobny, więc mogło być tak, jak twierdzi rzecznik. Nie zmienia to jednak faktu, że systematycznie podpierają one parkowe drzewa i krzewy, co negatywnie rzutuje na stronę wizualną terenów zielonych, tym bardziej, że jest to centrum miasta. Jak informuje Włodzimierz Tutaj, punkty znajdują się tam, gdzie jest sprzątane i raczej trudno to zmienić. Natomiast ich wywożenie powinno odbywać się na tyle sprawnie, żeby czas składowania pełnych worków był jak najkrótszy.
– Uwagi czytelników UM przekazał Częstochowskiemu Przedsiębiorstwu Komunalnemu, który będzie pracował nad usprawnieniem tego systemu – mówi rzecznik. (PW)

Zdaniem jednej z naszych czytelniczek, stojące w parku przez urzędem worki świadczą, że Częstochowa jest miastem brudnym i przygnębiającym.
PIOTR WIEWIÓRA