KONTENER – NA WYPADEK KRYZYSU – Nowa Trybuna Częstochowska KONTENER – NA WYPADEK KRYZYSU | Nowa Trybuna Częstochowska
Częstochowa

KONTENER – NA WYPADEK KRYZYSU

UM Częstochowa
KONTENER – NA WYPADEK KRYZYSU

Zamówienie przez miasto kontenera-chłodni ma zabezpieczyć Częstochowę na wypadek zaostrzenia epidemii. Powinno też pomóc w sytuacji problemów z organizacją pogrzebu, gdy rodziny zmarłych przebywają np. na kwarantannie. Zakup wiąże się z zauważalnym wzrostem liczby zgonów w październiku. To statystyka, która powinna być dla wszystkich sygnałem ostrzegawczym.

Październik był pierwszym miesiącem, w którym na liczbę zgonów w Częstochowie poważnie wpłynęła pandemia koronawirusa oraz coraz trudniejsza sytuacja w służbie zdrowia, przekładająca się na ograniczoną dostępność do leczenia, także w przypadkach nagłych. Tendencja wzrostowa dotyczy oczywiście nie tylko Częstochowy, ale wszystkich praktycznie większych miast w Polsce.

Urząd Stanu Cywilnego w Częstochowie zarejestrował w październiku 402 zgony (w tym 354 mieszkańców Częstochowy), gdy w ubiegłym roku było ich w październiku 291 (w tym 226 osób mieszkających w mieście). Na przestrzeni ostatnich pięciu lat październik 2020 zdecydowanie odbiega od normy – w latach 2016-2019 ogólna liczba zgonów w statystykach częstochowskiego USC mieściła się w granicach 291-321.
Początek listopada przynosi jeszcze bardziej niepokojące dane. Do 10 listopada w USC zarejestrowano już 226 zgonów, podczas gdy np. w całym listopadzie 2019 r. – 290.

Znaczący wzrost liczby zgonów jest notowany od października, wcześniejsze miesiące 2020 r. nie odbiegały w tym zakresie od statystyk ostatnich lat.

Uspokajamy: obecnie nie ma jeszcze problemu braku miejsc w chłodniach Miejskiego Szpitala Zespolonego czy Cmentarza Komunalnego. Zdarzają się już jednak sytuacje, w których ciała zmarłych muszą być przechowywane dłużej, bo pozostająca często w izolacji lub na kwarantannie rodzina zmarłego, nie ma możliwości zajęcia się formalnościami pogrzebowymi.

Dlatego miasto zwróciło się o udostępnienie dodatkowego kontenera chłodniczego do wojewody. Przesłało też zapytanie do Ministerstwa Aktywów Państwowych. Ponieważ jednak pozyskanie kontenera z rezerw państwowych może być na razie trudne, Wydział Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych Urzędu Miasta Częstochowy zamówił kontener, który, w sytuacji kryzysowej, będzie mógł pomieścić 15-18 ciał. Jest to działanie prewencyjne, związane z obecnym kryzysem epidemicznym i groźbą dalszego wzrostu liczby zakażonych. Kontener ma stanąć na początku przyszłego tygodnia na Cmentarzu Komunalnym. Koszt zamówienia i wyposażenia kontenera to ok. 45 tys. zł.

Jak podała w czwartek (12 listopada) Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Częstochowie liczba osób zakażonych w mieście od początku epidemii sięga już 5,5 tysiąca. Zakażonych obecnie jest ponad 3,9 tys. osób (z czego 114 jest hospitalizowanych), a poddanych kwarantannie – ok, 4,2 tys. osób. Koronawirus niestety przyczynił się do śmierci lub spowodował śmierć 94 częstochowianek i częstochowian (zdecydowana większość .

Apele o zachowanie ostrożności i dystansu społecznego są więc obecnie szczególnie na czasie. Sytuacja jest zdecydowanie trudniejsza niż wiosną, a dalsze wzrosty zakażeń grożą paraliżem całego systemu ochrony zdrowia.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Częstochowa

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 324-40-01

Więcej w Częstochowa

00-231

158. rocznica Powstania Styczniowego

Marcin Syguda22 Styczeń 2021
mpk-133

Korekty w kursowaniu komunikacji miejskiej

Marcin Syguda22 Styczeń 2021
bo-czestochowa

Wysłuchanie publiczne – porozmawiamy o budżecie obywatelskim

Marcin Syguda22 Styczeń 2021
szczepionka_00-3

Częstochowa zapewni transport do punktów szczepień

Marcin Syguda22 Styczeń 2021
pilot

Komunikacja miejska – piloty wsparciem dla potrzebujących

Marcin Syguda20 Styczeń 2021
bethoveen

Koncert na zakończenie roku Beethovena online

Marcin Syguda20 Styczeń 2021