Dostępny lekarz – mamy stypendystów – Nowa Trybuna Częstochowska Dostępny lekarz – mamy stypendystów | Nowa Trybuna Częstochowska
Częstochowa

Dostępny lekarz – mamy stypendystów

UM Częstochowa
Dostępny lekarz – mamy stypendystów

Kinga Gradzik, Natalia Oleksik i Bartosz Orlikowski to kolejna trójka studentów ostatniego roku uniwersytetów medycznych, która podpisała z Miastem umowy stypendialne w ramach programu „Dostępny Lekarz”. Po ukończeniu nauki rozpoczną pracę w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Częstochowie.

O tym jak potrzebni są lekarze, zwłaszcza w dobie pandemii nie trzeba nikogo przekonywać. Częstochowa od ubiegłego roku realizuje program ,,Dostępny Lekarz”, w ramach szerszego programu „Teraz Lepsza Praca”

Dziś problemy kadrowe z jakimi borykają się placówki służby zdrowia w Polsce, także w Częstochowie są chyba poważniejsze nawet od tych finansowych.
O ile część budynków, dzięki staraniom samorządów i środkom unijnym, jest sukcesywnie modernizowana, to kontrakty NFZ nie gwarantują finansowania na poziomie dającym możliwość zbilansowania rocznych budżetów. Teraz, jak nigdy wcześniej, bezwzględnie konieczne są systemowe zmiany w służbie zdrowia. Samorządy mają na to niestety niewielki wpływ.

Miejski program powstał z troski o bezpieczeństwo zdrowotne częstochowianek i częstochowian, by w ten sposób łagodzić problem braków kadrowych. Jego celem jest zachęcenie młodych lekarzy do pozostania na dłużej w naszym mieście. W ubiegłym roku pierwsza trójka stypendystów programu „Dostępny Lekarz” spełniając warunki uzyskała stypendium i zobowiązała się do pracy w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Częstochowie na okres nie krótszy niż 3 lata. Teraz kolejne trzy osoby podpisały umowę z Miastem.
Poniżej wypowiedzi Kingi Gradzik, Natalii Oleksik i Bartosza Orlikowskiego, w których tłumaczą m.in. dlaczego zainteresowali się medycyną.

kinga_gradzikKinga Gradzik
Jestem Kinga, medycyną interesowałam się od zawsze, na początku było to zamiłowanie do nauk ścisłych, szczególnie biologii człowieka. Już w gimnazjum wiedziałam, że chciałabym zostać lekarzem i pomagać ludziom – udało się za pierwszym podejściem. W gimnazjum udzielałam się także na wolontariacie, pomagając w porządkach domowych pewnej Pani z mojej małej wioski. Po sześciu latach studiów już wiem, czym bym chciała się zająć – na początek chcę szkolić się w zakresie tak szerokich specjalizacji, jakimi są pediatria, czy choroby wewnętrzne. Ze względu na prywatne perturbacje szczególne miejsce w moim sercu ma także neurologia. Na studiach zajmowałam się hobbystycznie medycyną molekularną i udało mi się brać udział w publikacji prac naukowych oraz wystąpieniach na konferencjach, a także przewodniczyć kołu naukowemu. Prywatnie bardzo lubię jeździć na rolkach, chodzić na spacery z psem oraz czytać książki i oglądać seriale. Jestem raczej typem domownika.

natalia_oleksikNatalia Oleksik

Jestem studentką VI roku kierunku lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Wybrałam medycynę, ponieważ jest to dyscyplina nauki, w której rozpoczynając drogę od poznania zasad funkcjonowania ludzkiego organizmu, poprzez zgłębianie patomechanizmu powstawania chorób, dochodzimy w ogromnej mierze przypadków do skutecznej formy terapii wielu schorzeń, co jest dla mnie niezwykle fascynującym procesem. Dzisiaj, będąc na ostatnim roku studiów, mam nadzieję, że ta ciekawość i pasja będą mi towarzyszyć nadal, z korzyścią dla mnie i moich przyszłych pacjentów.
Uważam, że możliwość skorzystania ze Stypendium Miasta Częstochowy w ramach programu „Dostępny Lekarz” jest dla mnie formą wyróżnienia i mam nadzieję, że tego typu inicjatywy będą popularniejsze w naszym kraju.

bartosz_orlikowski-1Bartosz Orlikowski

Nazywam się Bartek Orlikowski i pochodzę z Częstochowy. Moja przygoda z medycyną zaczęła się w zasadzie w dzieciństwie. Babcia pielęgniarka zawsze miała w domu dużo medycznego zaopatrzenia: stetoskopy, aparaty do mierzenia ciśnienia, bandaże, strzykawki (igieł bała się dawać, ale i na to znaleźliśmy sposób), więc jako dziecko z kuzynką zawsze bawiliśmy się w „szpital” i leczyliśmy się nawzajem. Pamiętam nawet robienie zastrzyków w gąbki – najlepsze wspomnienie. Potem przyszedł czas egzaminów gimnazjalnych i wyboru liceum oraz jego profilu. Będąc 15-latkiem ciężko jest się określić co chce się robić przez resztę życia, u mnie sytuację ułatwiła siostra i kuzyn, którzy byli już na profilu biologiczno-chemicznym. Idąc w ich ślady wybrałem ten sam profil. Żeby było śmiesznie spotkaliśmy się wszyscy w II LO w Częstochowie zajmując miejsca w trzech klasach: kuzyn w maturalnej, siostra w drugiej, a ja w pierwszej. Nauczyciele mieli niezły ubaw widząc kolejnego Orlikowskiego (pozdrawiam prof. Skrzypczyka). Będąc na profilu biologiczno-chemicznym często myśli się o studiach medycznych. Tak samo było w moim przypadku. Przygotowania do matury, mnóstwo godzin przed książkami, dodatkowe lekcje. Wszystko żeby się tylko udało. Udało się za drugim razem. Pełen pasji i ciekawości rozpocząłem studia na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach i nie wiedząc kiedy to zleciało zaraz je kończę. W zasadzie od początku studiów myślałem o powrocie do rodzinnego miasta, nic mnie w Katowicach nie trzyma. Tutaj mam całą rodzinę, znajomych. Gdy usłyszałem o programie, który Urząd Miasta otwiera dla młodych lekarzy upewniłem się tylko w przekonaniu, że jest to dobra decyzja. Zresztą wszystkie praktyki wakacyjne jakie przyszło mi odbywać, odbywałem w częstochowskich szpitalach. Zawsze podobało mi się na oddziałach podejście lekarzy do młodszych kolegów, chęć przekazywania nam wiedzy, fajna atmosfera (co różniło się często od szpitali w Katowicach). W dużych ośrodkach klinicznych jesteś zawsze jednym z wielu, konkurencja jest ogromna. Wybierając Częstochowę myślę, że stawiam na rozwój oraz na szybką możliwość praktykowania zawodu lekarza.

Przypomnijmy, że miasto przyznaje stypendium studentce/studentowi VI roku studiów kierunku lekarskiego, która/y zobowiązuje się podjąć zatrudnienie na stanowisku lekarza w publicznym podmiocie leczniczym, dla którego Gmina Częstochowa jest organem założycielskim. Zobowiązana/y jest to zrobić, po zakończeniu kształcenia, jednak nie później niż w ciągu 18 miesięcy od zakończeniu studiów, na okres nie krótszy niż 3 lata. Stypendium (2 tys. zł. brutto miesięcznie) jest przyznawane na 9 miesięcy.

Stypendium przyznaje się osobie, której średnia ocen za poprzedni rok akademicki jest nie mniejsza niż 3,5 oraz w przypadku: zaliczenia w terminie V roku studiów tj. do 30 września danego roku i wpisania na kolejny rok akademicki. Warunkiem jest także niepowtarzanie roku, na który złożono wniosek o przyznanie stypendium oraz niekorzystanie z urlopów określonych w regulaminie studiów, a także z urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego.

Program „Dostępny Lekarz” składa się z trzech elementów (modułów). Pierwszy to stypendia, które właśnie – po zakończeniu naboru – otrzymało troje studentów uniwersytetów medycznych. Drugi element programu – „Mieszkanie w Częstochowie dla lekarza” – daje młodym medykom możliwość ubiegania się o najem lokalu mieszkalnego z zasobu lokali czynszowych Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej TBS. Trzeci moduł to ,,Kształcenie i podnoszenie kwalifikacji osób wykonujących zawody medyczne”. Przewiduje on m.in. refundację podnoszenia kwalifikacji lekarzy w trakcie specjalizacji – szkoleń wynikających z programu specjalizacji, jak również innych szkoleń mających wpływ na jakość usług medycznych (w zależności od potrzeb miejskiego szpitala).

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Częstochowa

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 324-40-01

Więcej w Częstochowa

img_0000-84

ZWYCIĘSKA OBRONA LWOWA

Marcin Syguda23 Listopad 2020
elektryczne_auto_00

PRZYSZŁOŚĆ ELEKTROMOBILNOŚCI W CZĘSTOCHOWIE

Marcin Syguda23 Listopad 2020
rower

CZĘSTOCHOWSKI ROWER MIEJSKI W 2020 ROKU

Marcin Syguda23 Listopad 2020
liscie

Jeżo-strefy

Marcin Syguda20 Listopad 2020
budzet-czwa

Projekt budżetu miasta Częstochowy na rok 2021

Marcin Syguda20 Listopad 2020
tory

Utrudnienia w Śródmieściu – demontaż torów tramwajowych

Marcin Syguda20 Listopad 2020