Międzynarodowy dzień tolerancji – strefa empatii – Nowa Trybuna Częstochowska Międzynarodowy dzień tolerancji – strefa empatii | Nowa Trybuna Częstochowska
Częstochowa

Międzynarodowy dzień tolerancji – strefa empatii

UM Częstochowa
Międzynarodowy dzień tolerancji – strefa empatii

16 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji. W Częstochowie w ramach realizowanej przez cały rok szkolny „Strefy Empatii”, w październiku ruszyła Internetowa Poradnia Kryzysowa dla młodzieży, zaplanowano też cykl działań w ramach projektu „Częstochowa wolna od przemocy”.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji został ustanowiony rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ w grudniu 1995 r. – z inicjatywy UNESCO. Nieco wcześniej, bo 16 listopada 1995 roku państwa członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na Temat Zasad Tolerancji.

W ramach szeroko pojętej profilaktyki antyprzemocowej i działań równościowych od 2017 r. w Częstochowie funkcjonuje miejski projekt „Strefa Empatii”. Dotychczas wzięło w nim udział kilkaset osób. Uczennice i uczniowie przeszli szkolenie z mediacji rówieśniczej – czyli dobrowolnego poszukiwania rozwiązań konfliktów, jakie pojawiają się w relacjach między młodymi ludźmi. Obecnie te młode mediatorki i mediatorzy promują w swoich szkołach zachowania sprzyjające tolerancji, zdolności dostrzegania i akceptowania różnic między ludźmi. Do młodzieży były także kierowane warsztaty antydyskryminacyjne, a do kadry nauczycielskiej – warsztaty z języka porozumienia. W Urzędzie Miasta powstała gra edukacyjna „Na tropie uprzedzeń”, przydatna podczas takich szkoleń. Jej celem jest namysł nad krzywdzącymi stereotypami, a także własnymi poglądami i postawami wobec innych ludzi.

W czasie pandemii w ramach „Strefy Empatii” pojawiły się nowe formy wsparcia. W obecnym roku szkolnym na początku października ruszyła Internetowa Poradnia Kryzysowa, działająca w ramach Częstochowskiego Centrum Interwencji Kryzysowej. Młodzi ludzie doświadczający przemocy, hejtu, dyskryminacji czy innych życiowych trudności mogą liczyć na pomoc psychologów i interwentów kryzysowych wysyłając mejla na adres pomoc@cztps.eu

Z kolei pod wspólnym hasłem „Częstochowa wolna od przemocy” zaplanowano spotkania informacyjne oraz szkolenia warsztatowe dla pedagogów, spotkania z rodzicami (z udziałem pedagogów szkolnych, wychowawców klas we współpracy z Policją i poradnią psychologiczno-pedagogiczną) czy warsztaty dla ostatnich klas szkół podstawowych oraz klas I i II szkół ponadpodstawowych. Dla pedagogów szkolnych i wychowawców specjaliści mają poproawdzić spotkania superwizyjne, służące analizie i doskonaleniu pracy z młodzieżą. Będą też m.in. punkty konsultacyjne dla rodziców i uczniów wymagających indywidualnego wsparcia psychologiczno-pedagogicznego. W działania „Strefy Empatii” włączą się też samorządy uczniowskie.

Wprawdzie – w związku z zaostrzoną sytuacją epidemiczną – forma tych spotkań ewoluuje, zmieniają się też terminy niektórych szkoleń, ale jeszcze w tegorocznych planach są m.in. szkolenia dla nauczycieli przedszkoli i klas I-III związane z rozpoznawaniem przemocy i agresji dziecka, warsztaty andyskryminacyjne dla pedagogów, szkolenie dotyczące relacji rówieśniczych i cyberprzemocy w sieci, warsztaty poświęcone reakcji na przemoc i procedurom antyprzemocowym w szkołach czy szkolenie „Jak rozmawiać z dziećmi, czym jest tolerancja i jakie są jej granice”.
Szkolenia dla pedagogów i nauczycieli mają być prowadzone w formie on-line na platformie Microsoft Teams. Z kolei harmonogram zajęć warsztatowych i spotkań z rodzicami będzie będzie uzależniony od sytuacji epidemicznej kraju i uzgodniony w późniejszym terminie.

Projekt potrwa do czerwca przyszłego roku. Jego organizatorami są Wydział Edukacji Urzędu Miasta, Częstochowskie Towarzystwo Profilaktyki Społecznej, Pełnomocniczka Prezydenta Miasta ds. Równych Szans, Młodzieżowa Rada Miasta, Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych, Komenda Miejska Policji, Straż Miejska oraz Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Częstochowa

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 324-40-01

Więcej w Częstochowa

img_0000-84

ZWYCIĘSKA OBRONA LWOWA

Marcin Syguda23 Listopad 2020
elektryczne_auto_00

PRZYSZŁOŚĆ ELEKTROMOBILNOŚCI W CZĘSTOCHOWIE

Marcin Syguda23 Listopad 2020
rower

CZĘSTOCHOWSKI ROWER MIEJSKI W 2020 ROKU

Marcin Syguda23 Listopad 2020
liscie

Jeżo-strefy

Marcin Syguda20 Listopad 2020
budzet-czwa

Projekt budżetu miasta Częstochowy na rok 2021

Marcin Syguda20 Listopad 2020
tory

Utrudnienia w Śródmieściu – demontaż torów tramwajowych

Marcin Syguda20 Listopad 2020