Na kwarantannie praca zdalna albo chorobowe – Nowa Trybuna Częstochowska Na kwarantannie praca zdalna albo chorobowe | Nowa Trybuna Częstochowska
Koronawirus

Na kwarantannie praca zdalna albo chorobowe

UM Częstochowa
Na kwarantannie praca zdalna albo chorobowe

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia, kiedy osobie na kwarantannie przysługuje prawo do wypłaty świadczenia chorobowego oraz jakie są zasady odbywania w tym czasie pracy zdalnej.

Osoby, które zostały skierowane na kwarantannę mają prawo do wypłaty świadczenia chorobowego za ten okres pod warunkiem, że są objęte ubezpieczeniem chorobowym. Mogą też pracować zdalnie. Nie mogą jednak łączyć tych dwóch możliwości, czyli wykonywać pracę i jednocześnie pobierać zasiłek chorobowy.

– Obowiązkowa kwarantanna jest traktowana tak samo jak niezdolność do pracy z powodu choroby. Przysługuje wtedy prawo do wypłaty świadczeń pieniężnych z tytułu choroby, czyli wynagrodzenie za okres choroby lub zasiłek chorobowy. Do wypłaty tych świadczeń nie jest w takim przypadku potrzebne zwolnienie lekarskie – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Co ważne przy ustalaniu prawa do zasiłku chorobowego osobie na kwarantannie stosuje się ogólne zasady określone w ustawie zasiłkowej. Jedną z nich jest utrata „chorobowego” w przypadku wykonywania pracy zarobkowej w okresie niezdolności do pracy. Tak więc, gdy osoba na kwarantannie pobiera świadczenie chorobowe, wówczas wykonywanie pracy zdalnej stanowi okoliczność pozbawiającą prawa do zasiłku chorobowego.

Trzeba też dodać, że czas, w którym pracownik podlega obowiązkowi kwarantanny, nie jest tożsamy z niezdolnością do pracy z powodu choroby. Kwarantanna oznacza bowiem odosobnienie osoby zdrowej, u której nie stwierdzono zakażenia chorobą zakaźną, a jedynie narażenie na takie zakażenie. Osoba na kwarantannie nie ma obowiązku występowania o świadczenie chorobowe za czas kwarantanny. Ma do tego prawo, ale nie jest to obowiązek. To oznacza, że w przypadku, gdy pracownik w związku z odbywaniem kwarantanny nie wystąpi o zasiłek chorobowy a jego pracodawca wyrazi zgodę na pracę zdalną – może pracować zachowując prawo do pełnego wynagrodzenia za wykonaną pracę. Natomiast nie może pracować i jednocześnie pobierać zasiłku chorobowego.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Koronawirus

Więcej w Koronawirus

galeria-jurajska

Czy rząd zamknie galerie handlowe? Lockdown w Polsce wciąż możliwy

Ewa Chojnacka3 Listopad 2020
em

Francja rozważa ogólnonarodową, miesięczną kwarantannę

Ewa Chojnacka28 Październik 2020
wirus

ZMIANY W ZASADACH KIEROWANIA NA KWARANTANNĘ

Ewa Chojnacka26 Październik 2020
babisz-andrej

W Czechach zamknięte szkoły, bary, muzea i kina

Ewa Chojnacka14 Październik 2020
sklep-maseczka

Koronawirus. Jak bezpiecznie robić zakupy?

Ewa Chojnacka29 Marzec 2020
samolot

Leci do nas sprzęt z Chin

Ewa Chojnacka27 Marzec 2020