Pierwsze rzeźby zawisły nad Starym Rynkiem – Nowa Trybuna Częstochowska Pierwsze rzeźby zawisły nad Starym Rynkiem | Nowa Trybuna Częstochowska
Częstochowa

Pierwsze rzeźby zawisły nad Starym Rynkiem

UM Częstochowa
Pierwsze rzeźby zawisły nad Starym Rynkiem

Na Starym Rynku w Częstochowie rozpoczął się montaż rzeźb balansujących Jerzego Kędziory. To element finalizowanego projektu rewitalizacyjnego, związanego z wyeksponowaniem pozostałości Ratusza Starej Częstochowy i nową aranżacją przestrzeni Starego Rynku. Postaci zawieszonych na płytą rynku będzie docelowo 14. Stworzą kolekcję pod nazwą „Teatrum – Igrce Częstocha”.

Montaż jest nie lada wyzwaniem, co było można zaobserwować przy czwartkowej wietrznej pogodzie już w czasie wieszania pierwszej rzeźby – „Sztukmistrzyni”. Obok niej pierwszą grupę rzeźb stanowią „goście specjalni”: Charlie Chaplin w gagu z balonami oraz słynny francuski linoskoczek Philippe Petit, który m.in. w 1974 r. przeszedł na linie między wieżami World Trade Center w Nowym Jorku.

Kolejne grupy postaci będą tworzyć – jak zapowiada autor rzeźb, znany częstochowski artysta Jerzy Kędziora – m.in. bawiące się dzieci, sportowcy i szczudlarze. Artysta przygotował tematycznie zestaw 20 rzeźb, a ostatecznego wyboru 14 z nich dokona już na placu budowy. Wybór będzie uzależniony od wszystkich czynników przestrzennych oraz technicznych możliwości montażowych z uwzględnieniem tzw. róży wiatrów.

W zestawie rzeźb branych pod uwagę są, oprócz montowanych 19 listopada: „Dziewczynka na kole”, „Młodzieniec z wiatraczkami”, „Dziewczynka z szarfą”, „Lalkarz”, „Dzwonnik”, „Napinająca linę”, „Grający na cymbałach”, „Złota piłka – sportowiec”, „Atleta nad poprzeczką”, „ Sportowiec nad poprzeczką”, „Atleta nad płotkiem”, „Próba zeskoku” „Skaczący do wody”, „Akrobata z krzesłem”, „Szczudlarz I”, „Szczudlarz II” i „Szczudlarz III”.

– Projekt jest bez precedensu, rzeźby są unikatowe. Takiej prezentacji postaci balansujących nie ma Polsce ani w Europie – mówi zastępca prezydenta miasta Piotr Grzybowski. – Wrażenie powinna robić też gra świateł przy fontannach i pawilonie, który odsłania naprawdę spore fragmenty dawnego ratusza. Sądzę, że to będzie jedno z tych miejsc w Częstochowie, które już wkrótce będziemy pokazywać naszym gościom z kraju i zagranicy.

Teatr rzeźb jest istotnym elementem projektu „Przebudowa i rozbudowa budynku Ratusza Starej Częstochowy wraz z zagospodarowaniem terenu placu Starego Rynku”.

Tak jak informowaliśmy przy okazji niedawnego testu działania kolorowych fontann zainstalowanych w płycie rynku, prace związane z częścią drogową, przebudową i aranżacją przestrzeni Starego Rynku powinny zakończyć się do końca 2020 r. W pierwszym kwartale przyszłego roku trwać będą jeszcze prace wewnątrz przeszklonego pawilonu, wzniesionego w miejscu odkrycia pozostałości murów starego Ratusza.

Część drogowa jest kosztem niekwalifikowanym inwestycji. W pozostałym zakresie – związanym z rewitalizacją Starego Ratusza i Rynku – miasto korzysta ze środków unijnych w wysokości 85% oraz środków z budżetu państwa (10%). Wkład własny miasta do tej części wynosi 5%. Koszt całości (wraz z niekwalifikowaną częścią drogową, którą finansuje budżet miasta) to ok. 24 mln zł (z czego część kwalifikująca się do dofinansowania to ok. 18,9 mln zł).
Koncepcja, projekt, wykonanie i montaż 14 rzeźb to dodatkowa umowa opiewająca na 1,29 mln zł brutto.

Jerzy Kędziora to częstochowski rzeźbiarz, medalier i projektant wnętrz, autor oryginalnych balansujących rzeźb, które są prezentowane w wielu miejscach kraju i za granicą. W Częstochowie jest też autorem m.in. pomnika ks. Jerzego Popiełuszki w alei Sienkiewicza, pomnika Louisa Armstronga przy Filharmonii Częstochowskiej oraz popiersia Kazimierza Pułaskiego w Parku Staszica.

M.in. na podstawie informacji Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych UM
Fot. Łukasz Kolewiński oraz Biuro Prasowe UM

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Częstochowa

Więcej w Częstochowa

img_0000-84

ZWYCIĘSKA OBRONA LWOWA

Marcin Syguda23 Listopad 2020
elektryczne_auto_00

PRZYSZŁOŚĆ ELEKTROMOBILNOŚCI W CZĘSTOCHOWIE

Marcin Syguda23 Listopad 2020
rower

CZĘSTOCHOWSKI ROWER MIEJSKI W 2020 ROKU

Marcin Syguda23 Listopad 2020
liscie

Jeżo-strefy

Marcin Syguda20 Listopad 2020
budzet-czwa

Projekt budżetu miasta Częstochowy na rok 2021

Marcin Syguda20 Listopad 2020
tory

Utrudnienia w Śródmieściu – demontaż torów tramwajowych

Marcin Syguda20 Listopad 2020