Liceum ,,Dąbrowskiego” zmieni siedzibę – tak postanowili radni – Nowa Trybuna Częstochowska Liceum ,,Dąbrowskiego” zmieni siedzibę – tak postanowili radni | Nowa Trybuna Częstochowska
Częstochowa

Liceum ,,Dąbrowskiego” zmieni siedzibę – tak postanowili radni

UM Częstochowa
Liceum ,,Dąbrowskiego” zmieni siedzibę – tak postanowili radni

VI LO im. Jarosława Dąbrowskiego już od kolejnego roku szkolnego ma stać się częścią Zespołu Szkół im. Bolesława Prusa. Rada Miasta zajęła się też uregulowaniem stanu prawnego dwóch poradni psychologiczno-pedagogicznych w ich nowej, lepszej lokalizacji.

Obecną siedzibą VI LO im. J. Dąbrowskiego jest budynek przy ul. mjra Waleriana Łukasińskiego 40 na Rakowie. W ostatnich latach to liceum nie cieszyło się takim zainteresowaniem potencjalnych kandydatek i kandydatów jak inne częstochowskie szkoły tego typu. W latach 2018/2019 i 2020/2021 w wyniku rekrutacji nie udało się utworzyć ani jednej klasy. Jedynie w roku 2019/2020 tzw. podwójny rocznik – czyli młodzież kończąca szkoły podstawowe i gimnazja – sprawił, że pojawiły się tam nowe uczennice i uczniowie. Obecnie są w drugiej klasie – to w sumie 65 osób. Jeśli chodzi o zatrudnienie, w październiku tego roku w ,,Dąbrowskim” pracowało łącznie 12 osób – w tym 7 nauczycieli.

Środki z subwencji, którą Częstochowa otrzymuje od strony rządowej na prowadzenie ,,ogólniaków”, nie wystarczają na pokrycie kosztów kształcenia w tych szkołach. Co roku miasto dopłaca do nich kilka milionów złotych z własnych dochodów – i to właśnie VI LO dotyczy najwyższy poziom dofinansowania. Według przewidywań, w tym i kolejnym roku na jednego ucznia tego liceum przypadnie kilkanaście tysięcy złotych z kasy miasta. Dla porównania – w innych liceach dofinansowanie sięgnie średnio kilkuset złotych na ucznia w bieżącym roku i ok. 1 tys. zł w 2021 r.

,,Dąbrowski” ma się znaleźć w strukturze ZS im. B. Prusa już od nowego roku szkolnego, z korzyścią dla rozwoju obu placówek. Operacja będzie wiązać się z likwidacją stanowisk administracyjnych i obsługowych w liceum, ponieważ nie przewiduje się zwiększenia zatrudnienia w ZS im. B. Prusa. O pracę w dotychczasowym wymiarze nie powinni obawiać się nauczyciele – zapewni im ją przekształcone liceum bądź inne szkoły. Ze swoich uprawnień będą mogli skorzystać nauczyciele w wieku emerytalnym lub z prawem do świadczenia kompensacyjnego. Dzięki przekształceniu uda się obniżyć koszty kształcenia w ,,Dąbrowskim” do średniego poziomu dla pozostałych liceów, a tym samym zmniejszyć wydatki na tę szkołę – mowa tu o nominalnym spadku o ok. 700 tys. w 2022 r. (ponad połowę tej kwoty uda się zaoszczędzić poprzez likwidację stanowisk nie związanych bezpośrednio z nauczaniem).

Swoją opinię w sprawie przekształcenia szkoły będzie musiał jeszcze wyrazić Śląski Kurator Oświaty.

Radni przyjęli też uchwały regulujące stan prawny dwóch poradni psychologiczno-pedagogicznych przeniesionych do nowej, korzystniejszej lokalizacji przy ul. mjra Waleriana Łukasińskiego 40. Chodzi o Centrum Informacji Zawodowej – Specjalistyczną Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną (CIZ), która przeniosła się tam z ul. Marysia, oraz Publiczną Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną nr 3, wcześniej mieszczącą się przy ul. Spadzistej. Obie placówki działają w strukturach Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych. Ich dalsza działalność w poprzednich siedzibach była niemożliwa – część obiektu, w której mieścił się CIZ nie była lokalowo odpowiednia do przeprowadzenia remontu, mającego na celu zapewnienie właściwych warunków funkcjonowania. Z uwagi na szeroki zakres prac budowlanych nie było możliwe wykonanie remontu zgodnie ze standaryzacją gabinetów specjalistycznych. Z kolei nieruchomość przy ul. Spadzistej wymagała dostosowania do przepisów przeciwpożarowych. Jednak biorąc pod uwagę zgłoszone przez Gminę Wyznaniową Żydowską roszczenie w odniesieniu do tej nieruchomości, nie można było przeprowadzić remontu, ponieważ postępowanie w tej sprawie nadal trwa.

Przeniesienie obu placówek pod nowy adres poprawiło ich bazę lokalową – korzystają teraz z wyremontowanych pomieszczeń – a jednocześnie pozostało bez wpływu na ich dostępność, organizację pracy czy stan zatrudnienia. Zgodnie z obowiązującą procedurą w zakresie zmiany siedziby placówki prezydent Częstochowy skieruje do Śląskiego Kuratora Oświaty wniosek o wydanie opinii w sprawie zmiany siedziby obu poradni. Po uzyskaniu pozytywnej opinii będzie możliwe podjęcie przez Radę Miasta uchwał w sprawie zmiany siedziby placówek.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Częstochowa

Więcej w Częstochowa

00-231

158. rocznica Powstania Styczniowego

Marcin Syguda22 Styczeń 2021
mpk-133

Korekty w kursowaniu komunikacji miejskiej

Marcin Syguda22 Styczeń 2021
bo-czestochowa

Wysłuchanie publiczne – porozmawiamy o budżecie obywatelskim

Marcin Syguda22 Styczeń 2021
szczepionka_00-3

Częstochowa zapewni transport do punktów szczepień

Marcin Syguda22 Styczeń 2021
pilot

Komunikacja miejska – piloty wsparciem dla potrzebujących

Marcin Syguda20 Styczeń 2021
bethoveen

Koncert na zakończenie roku Beethovena online

Marcin Syguda20 Styczeń 2021