Przeciwko przemocy ze względu na płeć – edycja online – Nowa Trybuna Częstochowska Przeciwko przemocy ze względu na płeć – edycja online | Nowa Trybuna Częstochowska
Częstochowa

Przeciwko przemocy ze względu na płeć – edycja online

UM Częstochowa
Przeciwko przemocy ze względu na płeć – edycja online

25 listopada startuje Międzynarodowa Kampania ,,16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć”. Częstochowa włącza się w nią już po raz czwarty. W tym szczególnym roku częstochowskie działania kampanii przenoszą się do internetu.

Przemoc wobec kobiet to działania i zaniechania, które prowadzą lub mogą prowadzić do fizycznej, seksualnej, psychologicznej lub ekonomicznej szkody lub cierpienia kobiet. Pojęcie to obejmuje również groźby takich aktów, sytuacje przymusu lub pozbawienia wolności – w życiu publicznym bądź prywatnym. Statystyki w Polsce wskazują, że w każdym tygodniu trzy kobiety tracą życie w wyniku przemocy domowej. Najniebezpieczniejszym miejscem jest dla nich… dom, dlatego szczególnie teraz – podczas pandemii – ważne jest, by reagować.

Zapowiedzią tegorocznej kampanii w Częstochowie była debata ,,Jak skutecznie chronić swoje prawa i dbać o bezpieczeństwo”. W spotkaniu wzięli udział: Dominika Miedzińska-Golczyk (psycholożka pracująca z osobami w kryzysie i kobietami doświadczającymi przemocy, prowadząca spotkania pod hasłem „Kobiety kobietom”), dr hab. Edyta Widawska (prof. UŚ, ekspertka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka), Magdalena Długosz-Kowalska (adwokatka, od kilku lat udzielająca w Centrum Interwencji Kryzysowej bezpłatnych porad prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego i karnego osobom doświadczającym przemocy), Jacek Kalinowski (adwokat) oraz Agata Wierny (pełnomocniczka Prezydenta Miasta ds. równych szans, członkini Zespoołu Interdyscyplinarnego do Spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie). Uczestniczki i uczestnicy debaty wraz z zainteresowanymi osobami dyskutowali online o tym, co robić, aby w naszym mieście stworzyć jeszcze skuteczniejszy system wsparcia dla osób doświadczających przemocy, jakie działania podejmować na co dzień, by przeciwdziałać nierównościom i dyskryminacji. Debaty można wysłuchać na fanpejdżu pełnomocniczki Prezydenta Częstochowy ds. równych szans TUTAJ.

Od środy, 25 listopada, w ramach kampanii odbywać się będą spotkania online ze specjalistami, którzy poradzą, co robić, gdy sami doświadczamy przemocy domowej lub jesteśmy jej świadkami.

Także 25 listopada zaczynają się treningi w ramach przygotowania do flashmobu „Nazywam się Miliard/One Billion Rising Poland”. Wspólnie stworzony teledysk z wydarzenia pojawi się w internecie 10 grudnia, czyli w ostatnim dniu kampanii.

Daty początku i zakończenia kampanii nie są przypadkowe – 25 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet, a 10 grudnia – Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Częstochowa

Więcej w Częstochowa

00-231

158. rocznica Powstania Styczniowego

Marcin Syguda22 Styczeń 2021
mpk-133

Korekty w kursowaniu komunikacji miejskiej

Marcin Syguda22 Styczeń 2021
bo-czestochowa

Wysłuchanie publiczne – porozmawiamy o budżecie obywatelskim

Marcin Syguda22 Styczeń 2021
szczepionka_00-3

Częstochowa zapewni transport do punktów szczepień

Marcin Syguda22 Styczeń 2021
pilot

Komunikacja miejska – piloty wsparciem dla potrzebujących

Marcin Syguda20 Styczeń 2021
bethoveen

Koncert na zakończenie roku Beethovena online

Marcin Syguda20 Styczeń 2021