Zmiana raportowania danych epidemii to utrudnienie dla samorządu – Nowa Trybuna Częstochowska Zmiana raportowania danych epidemii to utrudnienie dla samorządu | Nowa Trybuna Częstochowska
Częstochowa

Zmiana raportowania danych epidemii to utrudnienie dla samorządu

UM Częstochowa
Zmiana raportowania danych epidemii to utrudnienie dla samorządu

Prezydent Miasta prosi Ministra Zdrowia o przywrócenie dotychczasowego sposobu raportowania danych epidemiologicznych. To niezbędne narzędzie dla lokalnych samorządów potrzebne do analizy stanu epidemii, które pozwala na podjęcie skutecznych, kierunkowych działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 w danej gminie.

Od 24 listopada wprowadzono nowy system raportowania statystyk związanych z epidemią koronawirusa SARS-Cov-2. Publikowane przez Ministerstwo Zdrowia dane przedstawiane są w sposób ogólny, dotyczący głównie całego kraju i województw. Dane z powiatów, które dołączono dzisiaj, informują na razie tylko o liczbie nowych przypadków i zgonów w ciągu ostatniej doby. Na tej podstawie nie można wyciągnąć pełnych wniosków o skali epidemii na danym terenie.

Dotychczasowy sposób codziennego udostępniania danych epidemiologicznych przez powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne umożliwiał poszczególnym gminom bieżące monitorowanie szczegółowych danych dotyczących nie tylko zachorowań i liczby zgonów, ale także izolacji, kwarantanny, liczby ozdrowieńców czy pojawiających się w mieście ognisk koronawirusa. Pozwalał na bieżące reagowanie na sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się epidemii w danej gminie. Także w Częstochowie, na podstawie tych danych, codziennie analizowano sytuację pod kątem wskaźników wynikających z raportu. Na bieżąco, podczas codziennych spotkań Prezydenta Miasta z przedstawicielami częstochowskiego samorządu i kierownictwem jednostek miejskich można było oceniać aktualną sytuację epidemiologiczną w mieście i podejmować stosowne działania. Również mieszkanki i mieszkańcy Częstochowy korzystali z informacji o sytuacji epidemiologicznej w swoim mieście, które były zamieszczane na stronie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Obecnie scentralizowany system raportowania statystyk pozbawił gminy szczegółowych informacji o przebiegu epidemii na ich terenie.

– Nowa metoda prezentowania statystyk, odnosząca się do skali całego kraju uniemożliwia samorządom podejmowanie skutecznych działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 – napisał do ministra Adama Niedzielskiego, prezydent Częstochowy.

Prezydent zwrócił się w piśmie z 25 listopada 2020 r. do Ministra z prośbą o przywrócenie dotychczasowego sposobu raportowania danych epidemiologicznych i pozyskiwania informacji z Sanepidu – jako niezbędnego narzędzia do analizy stanu epidemii przez samorządy lokalne.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Częstochowa

Więcej w Częstochowa

00-231

158. rocznica Powstania Styczniowego

Marcin Syguda22 Styczeń 2021
mpk-133

Korekty w kursowaniu komunikacji miejskiej

Marcin Syguda22 Styczeń 2021
bo-czestochowa

Wysłuchanie publiczne – porozmawiamy o budżecie obywatelskim

Marcin Syguda22 Styczeń 2021
szczepionka_00-3

Częstochowa zapewni transport do punktów szczepień

Marcin Syguda22 Styczeń 2021
pilot

Komunikacja miejska – piloty wsparciem dla potrzebujących

Marcin Syguda20 Styczeń 2021
bethoveen

Koncert na zakończenie roku Beethovena online

Marcin Syguda20 Styczeń 2021