Potrzebujemy Unii – Unia to my – akcja samorządowców – Nowa Trybuna Częstochowska Potrzebujemy Unii – Unia to my – akcja samorządowców | Nowa Trybuna Częstochowska
Częstochowa

Potrzebujemy Unii – Unia to my – akcja samorządowców

UM Częstochowa
Potrzebujemy Unii – Unia to my – akcja samorządowców

Częstochowa przyłączyła się ogólnopolskiej akcji samorządów, które nie zgadzają się z planem zawetowania unijnego budżetu przez Rząd RP. Wyrazem protestu jest m.in. wywieszenie flag: unijnej, polskiej i miejskiej przed głównym budynkiem Urzędu Miasta Częstochowy oraz na placu Biegańskiego, przy pomniku Marszałka Piłsudskiego, obok historycznego Ratusza Miejskiego.

Głównym organizatorem akcji jest Stowarzyszenie „Tak! Samorządy dla Polski”. Celem samorządowej akcji jest pokazanie jak bardzo potrzebujemy dalszego wsparcia funduszy europejskich. Jest to także forma kolejnego apelu do premiera o niewetowanie budżetu unijnego. Samorządowcy chcą też ponownie podkreślić, w jak dużym stopniu obecność Polski w Unii Europejskiej i możliwość skorzystania z funduszy europejskich wpłynęła na rozwój gospodarczy, infrastrukturalny czy społeczny naszego kraju, w tym polskich miast i gmin.

potrzebuemy

Akcja trwa od 9 do 11 grudnia. Obok wywieszania flag inicjatorzy akcji zachęcają do wpisów w mediach społecznościowych. Akcja będzie w nich oznaczana hashtagami #potrzebUEmy oraz #UniaToMy. Ponadto w ramach akcji możliwe jest także wykonywanie lub odtwarzanie Hymnu Unii Europejskiej.

Jak piszą organizatorzy akcji, Unia Europejska to przede wszystkim wspólnota wartości, do których należą: poszanowanie godności i praw człowieka, wolność, demokracja, równość i praworządność. Te wartości są kluczowe, podobnie jak zasada pomocniczości, która jest zapisana w systemie prawnym UE. 98 miliardów złotych pozyskały z dotacji unijnych polskie samorządy w latach 2014-2020. 80% tej kwoty wspólnoty lokalne przeznaczyły na inwestycje poprawiające jakość życia swoich mieszkańców, pozostałe środki były wydatkowane na projekty społeczne. Bez tych środków (…) rozwój naszych miast, gmin i wsi nie byłby możliwy. Szczególnie teraz, w sytuacji kryzysu finansów samorządowych spowodowanego pandemią oraz polityką rządu, odcięcie się od unijnych pieniędzy dla wielu wspólnot może okazać się zabójcze.

Kolejna tura negocjacji budżetowych w UE odbędzie się 10-11 grudnia podczas szczytu Rady Europejskiej. Unijni liderzy podejmą próbę rozwiązania obecnej sytuacji, w której Polska i Węgry zapowiadają zawetowanie projektu wieloletnich ram finansowych UE na lata 2021-2027, w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Częstochowa

Więcej w Częstochowa

straz-miejska

Strażnicy miejscy pomogą bezdomnym w czasie mrozów

Marcin Syguda15 Styczeń 2021
zima4

Akcja zima – odśnieżanie

Marcin Syguda14 Styczeń 2021
matyjaszczyk

Szczepienia szansą na powrót do normalności – apel prezydenta Częstochowy

Marcin Syguda13 Styczeń 2021
filharmonia_00-2

Styczeń z filharmonią

Marcin Syguda13 Styczeń 2021
malarka_00 (1)

Stypendia artystyczne

Marcin Syguda13 Styczeń 2021
choinka

Odbiór choinek

Marcin Syguda12 Styczeń 2021