Mural Joanny Ambroz inauguruje 30-stkę OPK ,,GAUDE MATER” – Nowa Trybuna Częstochowska Mural Joanny Ambroz inauguruje 30-stkę OPK ,,GAUDE MATER” | Nowa Trybuna Częstochowska
Częstochowa

Mural Joanny Ambroz inauguruje 30-stkę OPK ,,GAUDE MATER”

UM Częstochowa
Mural Joanny Ambroz inauguruje 30-stkę OPK ,,GAUDE MATER”

Częstochowska projektantka graficzna swój mural zadedykowała osobom, których życie przeobraziła pandemia, zmuszając ich do szukania swojego miejsca na nowo. Artystyczna aranżacja holu Ośrodka Promocji Kultury to pierwszy element obchodów jubileuszu trzech dekad jego przebogatej działalności.

Ośrodek Promocji Kultury ,,Gaude Mater” powstał 5 grudnia 1991 roku z inicjatywy jego późniejszego pierwszego dyrektora – Krzysztofa Pośpiecha. Przez te trzy dekady OPK wrósł na stałe w pejzaż częstochowskiej kultury – dziś trudno sobie wyobrazić miasto bez tej instytucji, z siedzibą przy ul. Dąbrowskiego 1. Trudno też krótko opisać jego dorobek, inicjatywy oraz obszary kultury i sztuki, na których działał i działa – z biegiem lat było ich coraz więcej. Sale OPK gościły więc wystawy, koncerty, seanse filmowe, spotkania z twórcami – zarówno lokalnymi, jak i odwiedzającymi Częstochowę, dyskusje, turnieje literackie czy warsztaty twórcze. W siedzibie OPK odbywa się większość koncertów organizowanego przez Ośrodek, ,,kroczącego” festiwalu JAZZtochowa; OPK jest też stałym punktem docelowym wędrujących po Częstochowie uczestników ,,Nocy Kulturalnej”; jego sale były też areną wielu wydarzeń organizowanego przez miasto cyklu ,,Aleje – tu się dzieje!” Wybuch pandemii – rzecz jasna – odbił się także na tej różnorodnej, opartej na bezpośrednim spotkaniu odbiorcy z twórczością działalności.

– W tych trudnych czasach staramy się szukać rozwiązań, które chociaż w małym stopniu zaspokajają potrzeby mieszkanek i mieszkańców naszego miasta związane z obcowaniem ze sztuką i kulturą – wyjaśnia Robert Jasiak, dyrektor Ośrodka Promocji Kultury. – Stąd wziął się pomysł na stworzenie muralu, którym chcemy zainaugurować szczególny dla nas rok – rok jubileuszu 30-lecia Ośrodka. Czekamy na czas, w którym będziemy mogli spotkać się z naszą publicznością oraz pracować tak, jak do tej pory, spełniając oczekiwania odbiorczyń i odbiorców kultury w Częstochowie.

Mural Joanny Ambroz przedstawia siedzącą, zatopioną w kobaltowym kolorze kobietę. Wszystkie ściany holu wejściowego Ośrodka także zostały pomalowane na kobaltowo. Jak tłumaczy sama twórczyni, chciała wykorzystać pełny potencjał tego pomieszczenia, nadać mu nową wartość. Mural korzysta tylko z trzech kolorów – obok kobaltowego jest jeszcze biały i czarny. Dominujący kobaltowy można interpretować choćby jako wodę bądź emocje – w obu można się przejrzeć, ale i utopić; są potrzebne, ale mogą i przytłaczać. Możemy się im poddać lub próbować je okiełznać – przekonuje autorka. Joanna Ambroz podkreśla też, że mural dedykuje tym, których życie uległo zmianie w związku z pandemią. Chce zwrócić uwagę na to, jak zmagamy się z ograniczeniami, jak poszukujemy swojego miejsca w ich kontekście.

Joanna Ambroz jest częstochowską twórczynią, doktorantką w katedrze Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Poruszającą się między sztuką a projektowaniem graficznym, badając zależności między tymi dwiema dziedzinami. Inspiruje ją seksualność, emocje, sytuacje bez wyjścia. Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Plakatu w Wilanowie oraz w kolekcjach prywatnych – m.in. USA, Wielkiej Brytanii, Islandii i Włoszech. Jej plakaty znalazły się w finałach Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach 2020, słowackiego Trnava Poster Triennial 2018 czy Międzynarodowego Biennale Plakatu w Lublinie 2017. W Częstochowie tworzy akcje społeczne i projekty graficzne – Częstochowa na Plakacie, Historia Częstochowskiej Zapałczarni; stworzyła też oprawę graficzną książki Nasze miasto Często/chowa. Swoje wystawy prezentowała też w OPK ,,Gaude Mater”, w Galerii Wejściówka.

Ośrodek nagrał krótkie video poświęcone nowemu projektowi – można je obejrzeć na jego kanale w serwisie YouTube TUTAJ Więcej o swoim zamyśle mówi też sama artystka.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Częstochowa

Więcej w Częstochowa

straz-miejska

Strażnicy miejscy pomogą bezdomnym w czasie mrozów

Marcin Syguda15 Styczeń 2021
zima4

Akcja zima – odśnieżanie

Marcin Syguda14 Styczeń 2021
matyjaszczyk

Szczepienia szansą na powrót do normalności – apel prezydenta Częstochowy

Marcin Syguda13 Styczeń 2021
filharmonia_00-2

Styczeń z filharmonią

Marcin Syguda13 Styczeń 2021
malarka_00 (1)

Stypendia artystyczne

Marcin Syguda13 Styczeń 2021
choinka

Odbiór choinek

Marcin Syguda12 Styczeń 2021