Rodzą się przyszli stulatkowie – Nowa Trybuna Częstochowska Rodzą się przyszli stulatkowie | Nowa Trybuna Częstochowska
Społeczeństwo

Rodzą się przyszli stulatkowie

Ciekawe dane podrzuca z początkiem roku UNICEF. ARCH.
Rodzą się przyszli stulatkowie

DEMOGRAFIA. Według szacunków UNICEF dzieci urodzone w Polsce w tym roku mają szansę dożyć ponad stu lat

Organizacja szacuje, że w 2021 roku po raz pierwszy większość dzieci, które urodzą się w Polsce, ma szansę osiągnąć wiek ponad stu lat. Szacunki te opierają się na wiedzy o warunkach życia i są zróżnicowane względem krajów, których dotyczą. I tak na przykład UNICEF szacuje, że najdłużej będą żyły dzieci urodzone dziś w Andorze – aż 119 lat – a także w Szwajcarii czy Hiszpanii, gdzie również sto kilkanaście lat życia nie będzie wyjątkiem wśród tych, którzy rodzą się obecnie. Na drugim, tym mniej optymistycznym końcu są dzieci z Czadu i Republiki Środkowoafrykańskiej. Dla nich szacuje się statystycznie długość życia 61 lat. Czyli znacznie mniej niż dziś dożywają w Europie przedstawiciele nawet starszych pokoleń.
Inne ciekawe zagadnienie to liczba dzieci rodzących się w poszczególnych lokalizacjach. Globalnie ponad połowa porodów w ciągu jednego dnia ma miejsce w zaledwie 10 krajach świata. Przodują Indie (prawie 60 tysięcy urodzeń w ciągu dnia – w Polsce to niespełna tysiąc), a za nimi są Chiny, dalej Nigeria, Pakistan, Indonezja, Etiopia, Stany Zjednoczone, Egipt, Bangladesz i Demokratyczna Republika Konga. Nie jest przypadkiem, że na liście nie ma żadnego z państw Europy. W tych statystykach od dawna jesteśmy „w odwrocie”. Konsekwencje zapewne świetnie odczują te dziś rodzące się u nas i mające dożyć setki dzieci. Ale to przyszłość. Dziś świat stoi w obliczu wyzwań spowodowanych pandemią, spowolnieniem gospodarczym, rosnącą skalą ubóstwa i nierówności. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Społeczeństwo

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 324-40-01

Więcej w Społeczeństwo

kombajn

Rolnicy kontra miastowi

Jarosław Jędrysiak12 Sierpień 2018
125

Porywają dzieci na organy?

Ewa Chojnacka10 Sierpień 2018
cffvb

ZUS skontrolował chorych na zwolnieniu

Ewa Chojnacka7 Sierpień 2018
single

Dziś Dzień Singla

Ewa Chojnacka15 Luty 2018